Expoziția virtuală – FLORI

Azi, 1 februarie 2021, declar expoziția virtuală deschisă ,,Flori” dedicată maestrului Ștefan Luchian, cu lucrările elevilor Școlii gimnaziale ,,Ștefan Luchian” care și-au deschis sufletul și au reușit să pună ,,în vazele și coșurile cu flori”  sentimente, culoare și emoții legate de opera marelui pictor, abordând mijloacele de expresii plastice cu mare măiestrie sub îndrumarea profesorului Lupașcu Elena și inspirați de operele marelui artist.

Sărbătorim și zilele Școlii nostre ce-i poartă numele din 15 decembrie 1993, Şcoala Nr. 1 va deveni Şcoala „Ştefan Luchian” după numele prestigiosului pictor român care a vizitat Moineştiul în anul 1909, pentru a-şi trata nemiloasa boală.           Prin sfera virtuală, sperăm să reușim să vă îmbogățim prin noblețea imaginii artistice bunul gust și pofta de artă, de frumos, descriind frumusețea locurilor și aerul artistic al meleagurilor noastre cutreierate de marele pictor

,,Simt că locurile astea mă iubesc”!!!